poniedziałek, 19 kwietnia 2010

Spotkanie z opiekunem etnograficznym zespołu P.Małgorzatą Kiereś
7 kwietnia miała miejsce wyjątkowa próba Zespołu. Wszyscy członkowie zespołu pojawili się ubrani w stroje ludowe i wespół z kapelą zaprezentowali program artystyczny "Na Andrychowskim Rynku" przybyłym na próbę: opiekunowi etnograficznemu
p. Małgorzacie Kiereś, dyrektorowi CKiW p.Łukaszowi Dziedzicowi, oraz opiekunowi zespołu z ramienia CKiW Grażynie Karcz.
Zespół pod okiem choreografa pani Urszuli Wiśniowskiej i opiekuna muzycznego Leona Majkuta od września 2009 r. pracuje nad wypomnianym , nowym programem artystycznym zatytułowanym " Na Andrychowskim Rynku". Zespół tańczy i śpiewa m.in Krakowiaka, Polki, Poloneza, Kaczoka i Krzyżoka- jest to naprawdę bardzo interesujący i urozmaicony program, który mamy nadzieję już niebawem zaprezentujemy szerszemu odbiorcy.
Pani Małgorzata Kiereś odwiedziła nas, by okiem fachowca ocenić postępy zespołu, jego poziom artystyczny a przede wszystkim by omówić zgodność naszych strojów z dokumentacją etnograficzną regionu....
I tak szykują się zmiany. Zespół już niedługo będzie mógł wystąpić w nowych strojach!
Kobiety będą nosiły chusty (podobne do tych ukazanych na zdjęciach), czarne buty, zupełnie nowe spódnice z tybetu, oraz fartuchy i bluzki o odmiennym niż dotychczas fasonie i kroju.
Mężczyźni zaprezentują się w ciekawych kapeluszach, magierkach ( na zdjęciu) i nowych odzieniach wierzchnich... Ale wszystko wymaga odpowiedniego nakładu finansowego i czasu by stroje były zaprojektowane i uszyte.
Mamy nadzieję, iż na spotkania folklorystyczne, w Łowiczu " O Łowicki Pasiak" Zespół stanie do konkursu w nowych, a przede wszystkim zgodnych z zachowaną dokumentacją etnograficzną regionu strojach. Zatem cierpliwie czekamy na realizację postanowień naszego opiekuna etnograficznego i CKiW. Bardzo, bardzo się cieszymy !

zdjęcia pochodzą z książki : "Stroje krakowskie" wyd. Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie , Kraków 2003, str. 6-7, 17,
autor zdjęć: Jacek Kubiena
post pisała: Regina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz